Macramé - jak vybrat a ošetřit klacek z lesa
Novinky v sortimentu! Macramé DIY sady vhodné i pro začátečníky!
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po - Pá: 10 - 18
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 400 Kč a máte dopravu ZDARMA
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Macramé návody
  4. Macramé - jak vybrat a ošetřit klacek z lesa

Potřebujete poradit?

Monika Lukschová
Monika Lukschová
608902275 Po - Pá: 10 - 18

Macramé - jak vybrat a ošetřit klacek z lesa

Jak vybrat a ošetřit klacek na macramé

Vypadá to možná složitěji, než jaké to ve skutečnosti je. Klacek na macramé nepotřebuje žádnou extra péči a správně opracovat ho zvládnete i s tím, co máte doma. Kdo si ho chce ale opravdu vymazlit, tak i tomu dám tipy, jak na to a co použít.

Videoprůvodce 

Neradi čtete? Nebo i po přečtení máte otazníky? Tak pro vás je video, na kterém uvidíte, že to opravdu není nic náročného. Stačí se odhodlat vzít do ruky hezký klacek, pilku a kus šmirglu a krásný klacek je na světě!

No podívejte se sami:

A pokud jste spíše čtenářský tip, tak tady i něco pro vás:

Pojďme si to tedy rozebrat krok po kroku.

Není klacek jako klacek! Nebo...?

Ale ne, není to věda! Vyražte na hezkou procházku, pro jistotu se vybavte velkou ikea taškou a nějakým nožíkem, případně pilkou, pokud bude v lese krásný klacek, ze kterého budete potřebovat jen kus.

Klacky hledejte pouze na zemi, některé už mají opadanou kůru, takže si tím ulehčíte práci a rovnou můžete důkladně zkontrolovat jeho stav - jestli se pod rukama nedrolí, není shnilý. Pokud má klacek kůru, použijte nožík a koukněte, jaký je stav pod ní. Plno breberek žije právě pod kůrou, vytváří cestičky, které jsou sice neskutečně krásné a někdy vyloženě žádoucí, pokud jsou jen povrchové, ale pokud bylo dřevo napadené do hloubky, bude jeho stav špatný. A tak se do klacku nebojte "šťournout" a prozkoumat tak jeho tvrdost. Brzo byste sami zjistili, že brát špatné klacky se nevyplatí, dají se samozřejmě použít, ošetřit, ale té zbytečné práce okolo!

A po jakém druhu koukat? Po hezkém :-) Dle mého názoru není důležité o jaký druh dřeva se jedná. Předpokládám, že macramé bude viset někde doma, v teplíčku, nebude na dešti a mrazu - pak není nutné se bát, že by nějaký druh vydržel méně, než jiný.

Proč není klacek ze stromu vhodný? Úplně ze stejného důvodu, jako se z čerstvého dřeva nevyrábí nábytek - živé dřevo v sobě může mít nejen živočichy (to samozřejmě i to ze země), ale ještě nějaký čas po utržení bude pracovat, schnout, kroutit se a podobně a nemuselo by to dělat dobrotu.

Co je potřeba na ošetření klacku

Renovuji nábytek, takže mám doma vše potřebné. Pokud si chce někdo s přípravou klacku opravdu pohrát, dám tipy na speciální potřeby a pomůcky, ale také popíšu postup, jak si klacek připravit, pokud nic z toho nemám nebo neplánuji kvůli jednomu macramé vykupovat hobby market.

Jako základ, bez kterého se neobejdete, považuji pilku, kterou si klacek zkrátíte. Pokud doma žádnou nemáte, pořiďte si japonskou pilu - má jemné zoubky a dělá čisté řezy. Já ji mám z Lidlu za 250Kč a je skvělá! A pak šmirgl papír a nějaký nůž na oloupání kůry. Cokoliv navíc už je opravdu navíc a lze se bez toho obejít.

A zde je kompletní výbava, kterou jsem použila já:

  • Pilka na zkrácení
  • Ruční škrabka, případně nějaký starý nůž na oškrabání nečistot
  • šmirgly (jemný 240 a hrubý 80), používám staré, co mi už nedrží na brusce
  • Dva štětce - jeden je na nanášení vosku, druhý na ošetření proti hmyzu, během šmirglování taktéž používám na očištění prachu
  • přípravek proti dřevokaznému hmyzu
  • vosk

Jak na to!

Zmapujte to

V první řadě bych klacky dala na nějaký čas na teplé místo, abych měla jistotu, že není navlhlý. Jakmile je krásně proschlý, tak jej důkladně "zmapujte", sundejte kůru, lišejník a podobné krásy, které by mohly zakrývat poškození. Ručně nebo pomocí nožíku zarývejte do částí, které nevypadají úplně zdravě, abyste si byli jisti, že se klacek nikde nedrolí.

Pro sundání kůry použijte něco z domova - třeba nějaký starý nůž, dá se použít větší střep, zednická špachtle.......

Seřízněte

Pilkou si klacek seřízněte na požadovanou délku

Očistěte

Uf! Přichází nejnáročnější část! Možná se zapotíte. První klacek, který jsem vzala, byl v krásném stavu, bez kůry, ale i tak příroda udělala své a potáhla ho zeleným povlakem, který šel dolu hrubým šmirgl papírem (hrubost 80 - 100). Já mám šikovnou škrabku, tak jsem jí použila a celý povrch si oškrabala, ale šmirglem si taky poradítě.

Máte-li očištěno, vezměte to celé ještě jednou jemnějším papírem (hrubost 180 až 240) a klacek si tak hezky vyhlaďte.

 

 

Čas na péči

V tuto chvíli by před Vámi měl ležet hezký a očištěný klacek. Vykoukněte s ním z okna a pořádně ho oměťte, protože díky šmirglování je potažený jemným prachem a jeví se jako mnohem světlejší, než jaký ve skutečnosti je. Případně jej můžete vzít vysavačem, omýt tekoucí vodou. 

Kdo nechtěl pořizovat speciální pomůcky, ale vystačit si jen s tím, co dům dá, je možné v této fázi skončit, klacek je hotový.

Ale pokud jej chcete vymazlit, pokračujeme dále. Klacek jsem ošetřila přípravkem proti dřevokaznému hmyzu. Koupíte jej v každém hobby marketu. Můj je Lignofix, stojí kolem 300Kč,je to koncentrát a vydrží na cca 50m2. Trošku zbytečné pro pár klacků, co myslíte? Ale třeba narazíte na něco levnějšího, máte šikulu souseda, co trošku odjele do skleničky nebo prostě ošetřovat nebudete. Pokud se rozhodnete pro koupi čehokoliv, ohlídejte si, aby šlo o čirý roztok, co Vám dřevo neobarví.

Po jeho nanesení se Vám klacek před očima začne měnit (pokud jste již předtím neomývali vodou). Prach, který se nepovedlo očistit, se namočí a celý klacek trochu ztmavne a vykreslí se jeho krásná struktura. Necháme schnout pár minut.

Po uschnutí nás čeká poslední krok - voskování. Používám čirý vosk od značky Borma, který na www.antiquestore.cz koupíte za 200Kč (ale určitě se dá koupit i levnější, Borma je profesionální značka), celá pixla pak vydrží na navoskování skoro celého domu :-)

Vosk nanáším štětcem k tomu určeným - může to být obyčejný štětec za pár kaček, jen bude po použití mastný a na nic jiného už ho pravděpodobně neužijete. Vosk nabírám jen lehce a po klacku roztahuji. Žádná věda. Nedávejte ho moc, naopak neuškodí, když klacek po chvilce přeleštíte hadrem a přebytečný vosk odstraníte - nadbytek vosku se nevsákne, ale zůstal by na povrchu a lepil by se na něj prach.

Ajeto!

Máme hotovo! Klacek je čistý, ošetřený, krásně vybarvený. Hurá tvořit!


Něco navíc...

Mám se bát, když jsem klacek neošetřila? Jak už bylo zmíněno - pokud bude klacek doma, nemá se mu co stát. Opravdu stačí jen jej očistit od hrubých nečistot (kůra, lišejník a podobně), ošmirglovat si ho do hladka a omýt od prachu.

Co když tam mám brouka? Pokud je klacek napadený červotočem, poznáte to tak, že se budou objevovat hromádky malých jemných pilinek. Není to konec světa - mezi renovátory se tvrdí, že červotoč nezvládá extrémní teploty - sundejte macramé a dejte ho na několik parných dní do auta, kde se bude pěkně vařit. Problém s broukem by měl být vyřešen.

Když je klacek opravdu špatný, ale má boží tvar? A nebo nechcete uhlazený vzhled? I takový jsem zkusila opracovat a vlastně se mi líbí více, než klacek, který byl v pořádku. Část dřeva, která byla drolivá, jsem odstranila, opět postačí nějaký starý nůž, ošmirglovala do hladka a výsledek je (pro mě) boží. Koukněte sami:

Jak natónovat klacek do tmava? Ve své zásobě mám tento tmavý vosk, kterým si tónuji dřevo do příjemného tmavšího odstínu. Vosk "zaleze" do všech nerovností, zvýrazní cestičky, škrábance a dodá tak klacku ostařený vzhled.

Tmavý vosk seženete zde: http://www.oookarlin.cz/product/soft-wax-dark-120-ml/. Je to maličká plechovka, ale spotřeba je opravdu malá - navoskovala jsem tím nábytek v půlce domu :-) Vosk opět nanášejte v maličkých vrstvičkách a intenzivně roztírejte.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Doufám, že se mi povedlo nastínit Vám, jak lze klacek pro macramé vybrat a připravit. Pokud byste měli další dotazy, tak se ptejte, ráda Vaše podněty zařadím do článku.

Hezký den, Monika

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

                                                         

Kde sídlíme

Jsme z Českých Budějovic!

Nákup pouze online s možností osobního vyzvednutí na odběrných místech.

Kontakt
ProTvorbu s.r.o.
Monika Lukschová
Monika Lukschová
Po - Pá: 10 - 18
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz