Macramé - tipy pro začátečníky
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
10:00 - 18:00
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 000 Kč a máte dopravu ZDARMA
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Macramé návody
  4. Macramé tipy pro začátečníky - výběr materiálu
  • Štítky blogu

Potřebujete poradit?

Monika Lukschová
Monika Lukschová
608902275 10:00 - 18:00

Macramé tipy pro začátečníky - výběr materiálu

Jak začít s macramé

Macramé je nyní velkým hitem a každý, kdo je alespoň trošku zručný, si snadno a za pár peněz vytvoří vlastní originální dekoraci. Jak ale začít??

Po FB je plno skvělých skupinek, kde si tvořilky radí, doporučují, navzájem se inspirují. A množství dotazů ("jak začít, jaký materiál, jakou tloušťku,....??") mě inspiroval k napsání tohoto článku. Doufám, že pro Vás bude přínosný a odpoví Vám na základní otázky a poté se bez váhání vrhnete na tvoření.


1) Výběr materiálu

Na trhu jsou různé typy šňůr, různé tloušťky a vlastnosti. Ale jak správně poznáte, která je ta pravá pro Váš záměr, když není možné si šňůry "osahat" v galanterii, že?

Absolutní špičkou ve šňůrách jsou Bobbiny a Mila, ale sama (ač jsem prodejce), nestačím sledovat, kolik je každou chvíli dalších a dalších materiálů na trhu. Tyto dvě zmíněné značky jsou sázkou na jistotu. Nejenže je jejich kvalita skvělá, ale v případě, že nevyužijete nebo Vám materiál zbyde, snadno jej udáte dál. To ale neznamená, že noví výrobci jsou horší a určitě bych se nebála je vyzkoušet.

Šňůry bych rozdělila to 3 skupin (je to mé pracovní označení) - točené, trojitě točené a splétané. Nyní si každý typ rozebereme podrobněji:


Splétané šňůry

Tyto šňůry jistě plno z nás zná. Jsou to klasické šňůry, ze kterých se háčkují košíčky, koberečky, pufy, prostírání, ale dají se také skvěle využít na drhané závěsy na květiny, ale i nástěnné macramé. Zapomeňte ale na doplňky jako lístečky nebo střapce - tyto šňůry nerozčešete. Jejich velkou výhodou je, že jejich cena je mnohdy až poloviční oproti šňůrám, které jsou vyráběné přímo pro drhání.

Pokud chci vyrábět něco drhaného a nemám v plánu rozčesávat, vždy si beru právě tyto splétané šňůry - ano, kvůli ceně.

 

Jakou velikost zvolit?

Vždy záleží, jaký máte záměr a jaká struktura se vám líbí. 

Z tenké šňůry jsou menší uzle, než ze šňůry tlusté. A tak pokud chcete malý výrobek, volte i tenčí šňůru.

Nyní vám ukážu své výrobky:

Háčkovaný kobereček

chtěla jsem, aby práce hezky přibývala a tak jsem celý kobereček dělala z 5mm šňůr. Chtěla jsem, aby byl vyšší a těžký. 

Taktéž u polštářů, pufů a jakýchkoliv větších projektů se nebojím sáhnout právě po 5mm. Silné šňůry na tom hezky vyniknou.

 

Závěs na květiny

 tak toto bylo mé úplně první seznámení s macramé uzly :-) velikost jsem volila podle velikosti květníčků. Nechtěla jsem na malé květináčky brát příliš tlusté šňůry. Černé závěsy jsem dokonce nedělala z žádných šňůr, ale z klasického klubíčka na háčkování - tloušťka je tak 1 mm (fotku tedy vkládám pouze pro představu, jak která tloušťka ve výsledku vypadá).

Šedý závěs je vyrobený ze splétané šňůry Mila 3mm

 

Vánoční strom

další počin, na který jsem použila splétanou Mila šňůru ve velikosti 3 mm, je tento vánoční stromeček. Chtěla jsem opravdu velkou dekoraci a proto jsem měla raději zvolit velikost 5 mm, protože práce přibývala pomaličku a kdybych se řídila jen návodem, tak by stromeček končil v půlce. Ale protože jsem ho chtěla velký, tak jsem musela pořád přidávat a pokračovat.

Pro příště vím, že pokud chci velkou dekoraci, zvolím tloušťku 5mm. Na celý stromeček mi stačilo jedno klubko.

Pokud se Vám stromeček líbí, tak hezký návod na něj je zde: 


Točené šňůry

Tyto šňůry jsou přímo stvořené pro výrobu macramé. Celá šňůra je vyrobená z několika desítek drobných nitek, které jsou jemně stočené jedním směrem a tak se dají konce snadno třepit. Výroba lístečků a střapců jde skoro sama - rozčesávají se opravdu jednoduše. Na jejich rozčesání vám bude stačit hřebínek na zvířecí srst, který koupíte v každém zverimexu.

Fotky jsem si půjčila na oficiálním instagramu Bobbiny. Určitě každé z Vám doporučuji jejich instagram sledovat - je to nekonečná studnice nádherných inspirací - Bobbiny instagram

   

Jakou velikost zvolit?

Opět platí stejné pravidlo, jako u splétaných šňůr - na malé projekty tenkou, na velké tlustou. Případně pokud chcete velké dílo vytvořené z malých uzlíků, tak zvolte tenoučkou šňůru, ale počítejte, že práce bude trvat dlouho a spotřeba bude veliká.

Návod na macramé svícen

Pro porovnání různých tlouštěk jsem vyrobila tyto svícny - žlutý je z Bobbin 1,5 mm a jeho výroba mi trvala skoro celý veče. Zatímco světlý svícen (Bobbiny 5 mm) byl hotový během chvilky. Prostřední svícen je z Bobbin 3 mm.

A teď opět několik ukázek z mé vlastní tvorby:

Lapač malý

Měla jsem doma nějaké zbytečné vyšívací kruhy a tak se úplně nabízelo vyrobit lapač!

Zvolila jsem Bobbiny 1,5mm a po dokončení lapače mi jestě půlka zbyla. Vyšívací kruh má průměr 19cm, takže pro takto menší výtvor je to velikost zcela adekvátní a větší šňůra by výplet neudělala tak jemný. Bála bych se, že by vzor byl moc robustní. 

Návod na tento lapač: 

Jednoduchý návod na macramé lapač snů

Lapač velký

Na tento lapač jsem taktéž použila šňůru o tloušce 1,5mm. Aby byl opravdu hustý, tak spotřeba byla veliká. Jen kruh má průměr 50cm.

Pro příště bych se nebála vzít šňůry o velikosti 3mm. 


3PLY - trojitě točené šňůry

Tyto šňůry nemají tak "učesaný" vzhled, pracuje se s nimi stejně bezvadně, jako se šňůrami výše a taktéž rozčesávání jde snadno.

   

K těmto šňůrám není třeba nic psát, protože na ně platí úplně to samé, co na šňůry výše. Rozdíl je pouze ve struktuře šňůry, díky němuž vzniká jedinečný vzhled celého macramé.


Pozor - nejsou šňůry jako šňůry

Nenechte se zmást! Ještě než se drhání natolik rozmohlo a na trhu se objevilo spoustu bavlněných šňůr určených pro macramé (Bobbiny, Mila a další), přisla značka YarnArt s klubíčkem, které se jmenuje Macramé. Nedávno se přidala i Vlna-Hep. Je to splétaná šňůra, ale složením je ze 100% polyesteru a na pohled to je nefalšovaná umělotina :-) její cena je krásná, ale věřte mi - to nechcete!

Materiál na macramé spolehlivě poznáte podle složení - buď 100% bavlna nebo směs bavlny a něčeho dalšího. A vyšší cena, samozřejmě.


2) Základní uzle

Celé kouzlo macramé je v malých uzlíkách. Ty z Vás, co umí háčkovat, tak moc dobře ví, že stačí umět jen základní sloupky a jejich kombinací pak vyrobíte cokoliv. A tak je to i u macramé - stačí se nauči pár základních uzlů a pak už jen najít nějaký fajn návod nebo předlohu, podle které budete jednotlivé uzle kombinovat a střídat.

Než se na dílo vrhnete, doporučuji natrénovat základní uzle, pěkně večer u TV, vzít nějaký obyčejný provázek, ať si neplýtváte drahým materiálem a nějakou chvíli jen motat, trénovat utahování a podobně.

Za nejlepší způsob považuji videonávody, kterých je na youtube neuvěřitelné množství. Stačí do vyhledávače zadat například MACRAME KNOT a už jen vybíráte, jaké video je nejpříjemnější.

↓ Jedno z mnoha k nahlédnutí ↓

 

Jakmile máte drhání v ruce a uzlíky jsou jeden jako druhý, je nejvyšší čas vrhnout se do toho pohlavě a naostro. Někdo potřebuje navádět pěkně krok po kroku - v takovém případě bych opět hledala návod na youtube, ale kdo zvládne vytvořit celé macramé jen podle obrázkové předlohy, pak lze inspiraci hledat všude na netu - na instagramu, pinterestu a podobně.

3) Nákup potřeb pro macramé

Na nějaké jednoduché a procvičovací macramé vlastně nepotřebujete nic - bohatě si vystačíte s tím, co doma najdete. Třeba na takový závěs na květiny lze použít obyčejné klubíčko na pletení nebo jutový provázek.

Pokud máte ale v hlavě konkrétní projekt a nechcete jej vyrábět z věcí "co dům dá", tak je čas vyrazit na nákupy. V mém eshopu pro výrobu naleznete téměř vše potřebné: https://www.protvorbu.cz/snury

První nákupní seznam

Chystáte se na první nákup? U mě v eshopu snadno dosáhnete na dopravu zdarma, ale co vybrat, aby něčeho nebylo zbytečně moc a něco naopak nechybělo? Tady je můj univerzální typ:

Díky tomuto nákupnímu seznamu budete mít materiál na vše, co lze v začátcích vyrobit. Materiál si zkusíte, vyrobíte plno projektů, vše si osaháte a při dalším nákupu už budete přesně vědět, co vás vyhovuje.

 

Držím palce v začátcích a doufám, že tento malý průvodce vám byl nápomocný.

Monika

  

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

                                                         

Kde sídlíme

Jsme z Českých Budějovic!

Nákup pouze online s možností osobního vyzvednutí.

Kontakt
ProTvorbu s.r.o.
Monika Lukschová
Monika Lukschová
10:00 - 18:00
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz